Yarane-Abi
Yarane-Abi

آموزش فوتبال


برای قهرمانی در فوتبال و حضور در باشگاه های بزرگ و تیم ملی ، از سن 10 تا 20 سالگی 10,000 ساعت و بیشتر از 2 ساعت تمرین مفید در روز لازم است.


نکات مهم در زندگی روزانه:


(1) سحرخیز باش تا کامروا باشی : صبح شروع روز است و می توان بهترین و موفق ترین روز را با ساعت اولیه روز شروع کرد.می توان با 5 دقیقه تمرینات کششی در رختخواب ، شادابی و طراوت عضلات را احساس کرد.


(2) پاکیزگی نشانه شخصیت است : پاکیزگی موی سر ، ناخن ، پوست و دهان و دندان از نشانه های دیگر شخصیت یک فوتبالیست با برنامه است و بدون شک پاکیزگی جسم ، نقش موثری می تواند در بهداشت روانی داشته باشد.


(3) فوتبال همگام با تحصیل : مدرسه ، دروازه ورود به دانشگاههای بزرگتر زندگی است. یک فوتبالیست حرفه ای می بایست در راستای فراگیری فوتبال قهرمانی ، کسب دانش و علوم پایه را جدی بگیرد ، چرا که در فردای پایان قهرمانی ها ، جایگاه اجتماعی یک فوتبالیست تحصیل کرده به مراتب بالاتر از فوتبالیست تحصیل نکرده است.


«آموزش های علمی فوتبال»
یک فوتبالیست با استعداد باید در سنین 10 تا 15 سالگی همه تکنیکهای با توپ و بدون توپ را بیاموزد.
تکنیک یعنی راه و روش درست راه رفتن ، دویدن ، پریدن ، کنترل و هدایت توپ ، حمل توپ ،دریبل ، انواع پاس و انواع شوت.

نقش تمرینات در منزل:امروزه نقش تمرینات در منزل بسیار موثر ومفیدمیباشد، چراکه هیچ استرسی وجود نداشته و بادقت کافی میتوان در انواع تمرینات تکنیکی به پیشرفت های شایان توجهی رسید.رونالدینیو ستاره درخشان فوتبال در کتاب خاطرات خود نوشته است که رمز موفقیت او در تمرینات منزل با سگ کوچکش بوده است.

 

فاکتورهای اساسی بازی فوتبال

 

۱-تمرینات وآمادگیهای جسمانی:

 

تمرینات استقامتی،قدرتی،سرعتی،انعطافی،توانی،چابکی وچالاکی وهماهنگی بین این تمرینات

 

۲_تمرینات تکنیکی:

 

تکنیک به معنی فن وروش. درفوتبال دو نوع تکنیک وجود دارد:

 

تکنیکهای بدون توپ:درست راه رفتن،دویدن،پریدن

 

تکنیکهای باتوپ: کنترل وهدایت توپ،حمل توپ،دریبل،انواع پاس وانواع شوت به دروازه

 

۳-تمرینات تاکتیکی:

تاکتیک به معنی خط مشی،تدبیر،نقشه،کاردانی

درفوتبال سه نوع تاکتیک داریم:

 

تاکتیکهای انفرادی،تاکتیکهای گروهی، تاکتیکهای تیمی 

 

۴-تمرینات آمادگیهای ذهنی:

 درفوتبال مدرن نقش تمرینات آمادگیهای ذهنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در این تمرینات به بازیکنان آموخته میشود که در قالب این تمرینات باید به تمام چیزهایی که فکر میکنند، آنها را ببینند. بنابر این فکر کردن به دنیای قهرمانی و تجسم پیمودن این مراحل با توجه به سختی های این راه ومسیر میتواند بازیکنان را زودتر به قله های پر افتخار قهرمانی برساند.

فوتبال یک ورزش گروهی است و پیدایش خلق و خوی تفکر گروهی زندگی کردن را درزمین مسابقه به بازیکنان می آموزد و این یکی از بزرگترین راز و رمزهای این ورزش پر افتخار ومحبوب است که به قول سپ بلاتر رئیس FIFA یک هدیه خدادادی است.

                                                                                                        

 شیرین کاری و شعبده بازی در فوتبال:

 

 فوتبال یک بازی تکنیکی است و یک فوتبالیست حرفه ای باید درکنار مهارتهای گوناگون توانایی های ویژه ای داشته باشد مانند:

 

 ۱-روپایی زدن با روی پا،داخل پا، بیرون پا

 ۲-نگهداری توپ روی پا،زانو،سر و پشت سر برای چند لحظه

 ۳-راه رفتن موقع زدن ضربات با روی پا،زانو وسر

 ۴-روپایی زدن با توپ تنیس و بطریهای پلاستیکی نوشابه

 

                                                                                           

هماهنگی گامها:

 

  دردنیادو ورزش پر طرفدار وجود دارد که در آن نقش پاها بسیار مهم میباشد،یکی فوتبال آمریکایی است ودیگر فوتبال عالمگیر. بدون تردید نقش تمرینات قدرتی و سرعتی در پیشرفت و هماهنگی گامها بسیار با ارزش است.در بازی لی لی در سنین کودکی میتوان به تقویت عضلات مربوطه پرداخت. 

           ۱ _زدن گامهای ریز در یک ثانیه ۲_زدن زانو بلند سریع در یک ثانیه ۳_پرش به طرف بالا در هنگام طی کردن خانه های لی لی ۴_استفاده از چرخشهای مورد نظر در مسیر خانه های لی لی ۵_انتخاب درصدهای سریع دویدن تا فاصله قیف ۶_ و در نهایت در هنگام دویدن بالا کشیدن زانو و پرتاب پا به طرف جلو میتواند هماهنگی گامها در سریعتر دویدن را به نمایش بگذارد.                                                                                                                                                  

انواع تمرینات اینتروال و چگونگی طراحی تمرینات.

 

اصطلاحات تمرینات تناوبی

•    1 – اینتروال هوازی

•    2 – اینتروال بی هوازی

•    3 – اینتروال سرعتی

•    4 – اینتروال فشرده و گسترده

•    5 – اینتروال خیلی شدید

•    6 – اینتروال مقاومتی

•    7 – اینتروال فزآینده

 

اینتروال هوازی

هنگامی که تمرین اینتروال با مسافت یا زمان طولانی طراحی شود و هدف ازبهبود دستگاه هوازی و دستگاه قلبی – تنفسی و بطور کلی استقامت هوازی باشد به عنوان اینتروال هوازی و یا اینتروال استقامتی شناخته میشود .

مثال : یک فوتبالیست  برنامه تمرین ۱۵ دور زمین فوتبال را بدین گونه میدود که یک دور را با شدت ۸۵ درصد Vo2max و سپس دور بعدی را با شدت ۷۵ درصد Vo2max طی میکند و این روند را تا پایان ۱۵ دور ادامه میدهد .

 

اینتروال بی هوازی

هدف از اینگونه تمرین بهبود دستگاه بی هوازی و به ویژه دستگاه گلیکولیز بی هوازی و افزایش تحمل لاکتات است .

در این نوع اینتروال مسافت یا زمان مراحل فعالیت و همچنین مسافت یا زمان کل تمرین کمتر از اینتروال هوازی است .

مثال : یک بازیکن فوتبال طول زمین فوتبال را با حداکثر سرعت ممکن می دود و سپس عرض زمین را با ۵۰ درصد حداکثر سرعت ممکن طی میکند و این روند را تا زمانی که ۱۰ بار دور زمین فوتبال را طی کند ادامه میدهد .

 

اینتروال سرعتی

وقتی در تمرینات اینتروال از مسافت یا زمان فعالیت خیلی کوتاه استفاده میشود و کل مسافت یا زمان تمرین کوتاه باشد به عنوان اینتروال سرعتی شناخته میشود .

این نوع اینتروال به طور ویژه ظرفیت دستگاه فسفاژن را افزایش میدهد .

مثال : یک بازیکن فوتبال مسافت ۲۰ متری را با تمام سرعت می دود و مسیر برگشت را به صورت دوی آهسته ( جاگینگ ) طی میکند و این روند را به مدت ۲ دقیقه ادامه میدهد .

 

اینتروال فشرده و گسترده

برخی از مربیان با توجه به زمان مراحل فعالیت و همچنین نزدیکی مراحل فعالیت به همدیگر ( زمان استراحت ) برنامه تمرین را به عنوان اینتروال فشرده یا گسترده نام گذاری کرده اند .

مثال : یک فوتبالیست ؛ وقتی ۱۰ نوبت دویدن سریع به عنوان هدف تمرین در نظر گرفته شده باشد و در یک جلسه پس از هر ۱۲۰ متر طول زمین دویدن سریع ، ۳۶۰ متر دویدن آهسته منظور شود و در جلسه دیگر پس از هر ۱۲۰ متر دویدن سریع ، فقط ۱۲۰ متر نرم دوی آهسته منظور شود ؛ تمرین جلسه اول اینتروال گسترده و جلسه دوم اینتروال فشرده خواهد بود .

 

اینتروال خیلی شدید

نوع دیگری از تمرین اینتروال که شدت بسیار بالایی دارد ( بالاتر از ۱۰۰ درصد Vo2max ) به عنوان تمرین اینتروال خیلی شدید ( HIT ) مورد توجه مربیان قرار گرفته است .

مثال : دوچرخه سوار به مدت ۶ ثانیه روی چرخ کارسنج با شدت ۱۶۰ درصد Vo2max رکاب میزند و سپس به مدت ۱۸ ثانیه ( نسبت ۱ به ۳ ) با شدت ۸۰ درصد Vo2max رکاب می زند و این عمل را تا خستگی ادامه می دهد .

 

اینتروال مقاومتی

نوع دیگری از تمرین اینتروال که در افزایش استقامت عضلانی با وزنه مورد استفاده برخی از مربیان قرار گرفته است .

تمرین مقاومتی به صورت اینتروال است .

مثال : ورزشکار برای تقویت عضلانی کوتاه مدت در گروه عضلانی جلو بازو ، وزنه ۴۰ درصدی را به صورت ۱۰ تکرار سریع و ۱۰ تکرار آهسته به مدت ۲ دقیقه انجام می دهد .

 

اینتروال فزآینده

•    اجرای این تمرین مربوط به افراد آماده است ؛ زیرا فشار آن خیلی زیاد است .

در این نوع تمرین از یک مرحله فعالیت به مرحله ی فعالیت دیگر یا فعالیت سخت تر می شود و یا زمان استراحت کمتر می شود . بنابر این هر چه تمرین به مراحل آخر نزدیک میشود ، فشار بیشتر می شود .

مثال : یک فوتبالیست ۱۰ ثانیه با تمام شدت حمل توپ میکند و سپس ۲۰ ثانیه آهسته حرکت میکند و مجددا ۱۰ ثانیه با تمام شدت حمل توپ میکند و این بار فقط ۱۵ ثانیه حمل توپ آهسته انجام میدهد و این روند را تا آخرین مرحله که فقط ۵ ثانیه حمل توپ آهسته ادامه میدهد .

 

متغیر های تاثیر گذار در تمرینات اینتروال

•    1 – مرحله تمرین

•    2 – مرحله استراحت

•    3 – دوره ها ( ست ها )

•    4 – تکرار

•    5 – زمان ، مسافت و میزان فعالیت

•    6 – جلسه تمرین

ادامه دارد...


درباره ما :

موسسه ورزشی یاران آبی در سال 1379 با نام استقلال شرق فعالیت خود را آغاز کرد ودرسال 1381 با نام یاران آبی تهران به شماره 15025 مؤسسات اداری تجاری به ثبت رسید . این باشگاه در 4 رده سنی نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و امید ...

بیشتر بخوانید !

تماس با ما :

آدرس شعبه 1 : تهران ، پاسداران
آدرس شعبه 2 : تهران ، تهرانپارس
تلفن : 77270817-021
همراه : 09126057015
ایمیل : info@yarane-abi.com

 

کرکره برقی | آندیالند | ثبت شرکت