Yarane-Abi
Yarane-Abi

اصول تغذیه


%70 آمادگیهای جسمانی یک فوتبالیست در نحوه تغذیه او خلاصه می شود.


خیلی از کودکان در سنین 6 تا 14 سالگی دچار بی اشتهایی می شوند و این با توجه به مراحل سن رشد آنها و تحرک و تلاش بیش از اندازه در زمین و مسابقه ، جور در نمی آید چرا که بدن انسان مثل یک ماشین است که به سوخت احتیاج دارد.


عوارض کمبود مواد غذایی :
افت بینایی – تنگی نفس – عدم تمرکز – گرفتگی عضلات – خستگی عمومی بدن

تمرینات بدنسازی در فوتبال:

بدنسازی در فوتبال مثل پایه واسکلت یک ساختمان عظیم است که هرچه قوی ترباشددرمقابل فشارهای سنگین قدرت واستقامت بیشتری دارد.بدنسازی حرفه ای فوتبال در سنین ۱۶تا ۱۹سال و ۱۹سال به بالاانجام میشود ولی در سنین پایین به خاطر شرایط سنی رشد استخوانهای بلندبیشتر به تمرینات چابکی و چالاکی توجه میشود وتمرینات قدرتی با وزن بدن ،انجام شده وتقویت توانایی های استقامتی و سرعتی درحین بازی شکل میگیردوانجام تمرینات بزرگسالان وحرفه ای ها موجب ضرروزیان های غیرقابل جبران میشود. 

 

فوتبال پر آسیب ترین ورزش دنیاست:

یکی از ویژگی های مهم روشهای بدنسازی فوتبال، شناخت آسیب های مختلف در این ورزش پرطرفدار است. بنابراین آشنایی وانجام تمرینات ویژه مخصوص لحظات در گیری و برخورد بازیکنان از تمرینات ضروری در مرحله بدنسازی فوتبال میباشد.

 

*** شما همان چیزی هستید که میخوریدو مینوشید، این پیام مارک هولس متخصص تغذیه ورزشی است. اتحادیه فوتبال انگلیس در حال بررسی نظریه هولس است که مدعی است رابطه مستقیمی میان خوردنی و نوشیدنی بازیکنان و زمان تغذیه با خستگی و مصدومیت در جریان بازی وجود دارد. او برنامه ای تنظیم کرده که در آن ساعت به ساعت قید شده که بازیکنان بخورند یا نخورند.هولس میگوید نیمی از مصدومیت ها و ۳۰ درصد ازگلها در ۱۵ دقیقه پایانی اتفاق می افتد. اگر تغذیه شما مناسب باشد، در این ۱۵ دقیقه میتوانید عملکرد بهتری داشته باشید.خوردن و نوشیدن با زمانبندی مناسب تغییرات محسوسی ایجاد میکند.

هولس و همکارانش برای اثبات این نظریه بازیکنان تیم ملی جوانان انگلیس را هر روز در اردو وزن میکردند. سه روز قبل از مسافرت تیم زیر ۱۷ ساله ها بیشتر بازیکنان دوکیلوگرم وزن اضافه کردند. هولس میگوید « اکثر آنها با حالتی دهیدراته( کم شدن آب بدن) به ما مراجعه میکردند. این اضافه وزن تنها به دلیل چربی نیست. شما باید در پاهایتان ذخیره کربو هیدرات داشته باشید. این نشان میدهد که آنها در باشگاه هایشان وضعیت بدنی مناسبی ندارند. برای اینکه آب بدن آنها تأمین شود، چند روز باید آب بخورند» هولس همچنین به بازیکنان توصیه میکند که از خوردن غذاهای آماده و الکل خودداری کنند.

 کلید ساخته شدن بدن بازیکنان در اردوها و تورنمنت ها برنامه غذائی مشخص و متنوعی است. یعنی بازیکنان نباید مجبور به خوردن غذائی شوند که دوست ندارند،حتی اگر به معنی خوردن میوه باشد.به علاوه خوردن صبحانه حیاتی است. 

هولس ادامه میدهد: بسیاری از بازیکنان دوست دارند در رختخواب باقی بمانند و تنها قبل از تمرینات بیدار شوند. این بهترین روش بدنسازی نیست. آنها به هیچ وجه نباید بدون صبحانه به تمرینات بروند. تحقیقات در مدارس و کارخانجات نشان میدهد که خوردن صبحانه تا چه اندازه برروی تمرکز افراد تأثیر گذار است. « گلوکز تنها سوخت مغز است.نکته دیگر اینکه تغذیه بازیکنان باید هر ۳ ساعت یکبار باشد و تا قبل از پایان غذا هیچکس نباید از سر میز بلند شود. این موجب میشود تا آنها بیشتر بخورند و روحیه تیمی آنها نیز بهتر شود» 

درهنگام تمرینات و مسابقات نوشیدن حیاتی است و چیزی است که مانند ضربات ایستگاهی باید تمرین شود. هولس و همکارانش به هر بازیکن بطری اختصاصی میدهند و بازیکنان را تشویق میکنند که نوشیدنی دلخواهشان را بسازند( مخلوطی از آب میوه،آب و کمی نمک) و به آنها گوشزد میکنند که هر ۲۰ دقیقه یکبار یک سوم لیتر بنوشند تا عادت کنند در زمان مسابقات نیز مایعات به معده شان برسانند. « اگر در تمرینات به چیزی عادت نکنید در زمان مسابقات نمیتوانید آن را اجرا کنید» در روز مسابقه وعده غذائی قبل از بازی باید سه ساعت قبل از شروع آن صرف شود و بازیکنان ۶۰ دقیقه قبل از شروع بازی میتوانند تنقلات مفید بخورند . در زمان ۴۰ دقیقه ای گرم کردن بازیکنان باید یک لیتر نوشیدنی بخورند تا جایگزین مایعاتی شود که در زمان بازی خارج میشوند. یک ساعت پس ازپایان بازی نیز ضروری است که بازیکن با مواد پروتئینی تغذیه کند، حتی استفاده از میلک شیک نیز مفید است. افزودنی های مجاز مانند کافئین تنها زمانی به کار میرود که بازیکن با کمبود آن مواجه باشد. هولس میگوید: یک رژیم غذائی متعادل تا ۹۸ درصد چیزی است که بدن به آن نیاز دارد.

              ‌‌                                                                                                                                                                                                                      ادامه دارد...


درباره ما :

موسسه ورزشی یاران آبی در سال 1379 با نام استقلال شرق فعالیت خود را آغاز کرد ودرسال 1381 با نام یاران آبی تهران به شماره 15025 مؤسسات اداری تجاری به ثبت رسید . این باشگاه در 4 رده سنی نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و امید ...

بیشتر بخوانید !

تماس با ما :

آدرس شعبه 1 : تهران ، پاسداران
آدرس شعبه 2 : تهران ، تهرانپارس
تلفن : 77270817-021
همراه : 09126057015
ایمیل : info@yarane-abi.com

 

کرکره برقی | آندیالند | ثبت شرکت